Jak si užít podzimní hygge s jazyky (článek + podcast #9)

Jaké aktivity nabízí podzim, abyste si užili maximum pohody a podzimního hygge a zároveň měli více kontaktu se svým vybraným jazykem?

Podzim je jako dělaný pro pohodovou atmosféru. Po rozvibrovaném a rozcestovaném létě se zase více ukotvujeme sami do sebe a najíždíme na každodenní režim a rytmus.

S podzimem přichází tolik krásných aktivit, kterými si můžeme zpříjemnit dny a udělat si to (i v tom vašem českém sychravém podzimním) období krásné. A co víc, zlepšit si i díky tomu svůj právě poznávaný jazyk.

Věnujte si 66:33 minut a inspirujte se v tomto podcastu ↓↓↓

Zaposlouchat se můžete i tady na YouTube. Jinak podcast Hurá za poznáním s Markétou najdete jak na Spotify, tak iTunes – Apple Podcasts.

Pojďme si ten podzim užít na maximum

Aktivity jsou rozdělené do několika sekcí. Třeba poslouží jako inspirace a vyzkoušíte je i vy. Jinak slovo hygge je z dánštiny a je to takové synonymum útulna, pohody a krásné atmosféry. Byly o něm napsány hromady knih, tak když by vás zajímalo více, určitě si můžete nějakou najít a začíst se. :-)

Sport a pohyb na čerstvém vzduchu

Když teploty nejsou vysoké, navíc je to všude krásně barevné a po spadaném listí vonící, tak proč neudělat něco pro sebe, své zdraví a navíc i jazyky. Nasaďte si brusle na nohy a sluchátka do uší a vyjeďte se pořádně provětrat. Ať už si pustíte nějakou klidnou/dynamickou hudbu, pohodový podcast, nebo audio-knížku. Určitě vám to udělá radost a zpříjemní chvíle venku. A počkejte na ty endorfiny. :-)

Anebo se můžete jen tak zaposlouchat do ticha, které léčí, a svého nitra.

Uvidíte, že až se vrátíte domů, s chutí si dáte voňavou koupel, třeba s nějakou solí, nebo olejíčkem, zapálíte všude svíčky, zabalíte se do deky a vychutnáte si něco dobrého na pití a třeba i nějakou krásnou dvojjazyčnou/cizojazyčnou knížku, nebo hezký film.

Nemusíte však jezdit jenom na bruslích. Můžete si vyrazit i na kole, nebo si jít zaběhat.

Případně to spojit jenom s procházkou, vzít si do ruky košíček a podívat se po lese, jestli nenajdete ještě nějaké houby. :-you) To je pak radost dvojnásobná.

A pokud nenajdete houby, tak třeba šišky, mech a kůru ze stromů na dekorace. Anebo šípky na čaj.

Z procházky vždycky něco donesu domů

Poklidná procházka ve spadaném listí

Jednoznačným krásným a pohodovým relaxem, ve kterém spojíte něco příjemného pro těla i ducha, je podzimní procházka. Všude nádherně zbarvené listy a vůně ve vzduchu, vás krásně osvěží. Vy si vyčistíte hlavu a nabijete se novou energií. Cestou můžete posbírat i krásně barevně zbarvené spadané listy, kaštany a natrhat jeřabiny, šípky nebo nějaké sezónní ovoce, z nichž můžete vytvořit dekorace.

Skvělé je si na procházku vzít i do termosky voňavý bylinkový čajík, nebo kafíčko a horké si ho vychutnat na lavičce v parku. Anebo si ho kafíčko koupit cestou v nějaké pěkné kavárničce.

U nás, na jihu Francie, kde už několik let bydlím, jsou ty lesy jiné. Borovicové, takže moc zbarvených listů tu k vidění není. Mám ale ráda aleje, které se vinou podél cesty k našemu domu, kde jsou kouzelné platany. A to je nádherná podívaná. Tak užívám aspoň jich.

Šperkování domácnosti
a také úklid a třídění šatníku

Nevím jak vy, ale mně dělá obrovsky dobře, když prošmejdím celý dům, vyřadím věci, které už nám tolik neslouží, nebo se mi nelíbí a pošlu je dál. Ať už přes nějaký bazárek, internet, anebo je jenom daruji těm, kteří je potřebují.

Ten pocit čistého domova je k nezaplacení. A podzim je ideálním časem pro co si ho vyšperkovat a vyčistit. Stejně tak oblečení a váš šatník. Oblečení můžete darovat, nebo dát i do second handů. Někdo jiný si tak může udělat radost, oblečení se ještě upotřebí a vy za něj aspoň dostanete ještě nějakou kačku. Win win řešení pro všechny.

Můžete si také vymyslet nové outfity a nechat tak na sebe ještě o něco víc působit podzimní tóny.

Vymyslete si nějaký nový podzimní outfit, ve kterém vám bude skvěle

Já osobně na podzim miluju koupit si nějaké pěkné povlečení a zútulnit si oázu svého odpočinku – ložnici. Můžete si tam vytvořit i nějaký pěkný podporující oltářek třeba s kameny, svíčkou, obrázkem a nějakou soškou. Po úklidu pak na postel a pohovku rozprostřete měkoučké plédy a rozmístěte polštáře. To vám zajistí pocit hřejivého domova. Textilie dělají zázraky a zútulňují. :-)

Květiny, zahrada, balkóny

Miluju na podzim květinové truhlíky s vřesem, dráteníkem, malými dýničkami, šiškami a svíčkami na solární energii. Je to tak krásné. Přes den oku ladící květiny, večer duši hladící světýlka. Blaho. A kdo mě zná, tak ví, že světýlka prostě zbožňuju.

Navíc je to další skvělý čas k vyčištění si hlavy, anebo poslouchání hudby a různojazyčných podcastů. Do uší si můžete sluchátka nasadit kdykoli. Nezapomeňte, v jazycích se každá chvilka počítá.

Také domů si můžete koupit/nasbírat květiny, dát si je do vázy a kochat se těmi barvami a krásou, kterou doma máte. Já jsem na podzim 2021 u svých rodičů na Vysočině neodolala jiřinám.

Je důležité si pravidelně dělat radost a cítit se ve svém prostoru dobře. Pak se to odráží na všem, co tvoříte. A konkrétně v jazycích, vám příjemné a podporující prostředí může pomoci k lepšímu zapamatování si informací a k jejich lepšímu ukládání do paměti. A to za to stojí. :-)

Rozvoňte si to
a využijte sílu aromaterapie

Tu pravou atmosféru si doma vytvoříte nejen svíčkami, ale také především vůněmi esenciálních olejů.

Svíčky všude kam se podíváš

I když kombinaci svíčky a 100% přírodního oleje jsem já sama pojala velice stylově a vytvořila jsem pro vás jedinečnou kolekci krásných voňavých a zdravých svíček, které podpoří váš mozek při studiu.

Mnou tvořené aromaterapeutické svíčky Kouzelná relax chvilka na podporu koncentrace při studiu

Přírodní aroma difuzér

Domácnost si můžete také provonit aroma lampou, na kterou položíte vonný vosk, případně difuzérem, do něž nakapete pár kapek přírodního oleje a máte doma pohodičku na to tata. V kombinaci s těmi svíčkami… ráj.

Často také dělám přírodní aroma difuzér pomocí hrnce a horké vody, do které vložím bylinky, koření a ovoce a nechám to rozvonět po bytě. Mojí oblíbenou kombinací na podzim je rozmarýn a citrón, anebo jablka se skořicí a hřebíčkem. Boží.

Nakrájené ovoce s kořením a bylinkami v horké vodě přirozeně provoní váš dům.

Recept na rozprašovač a rollonek

Případně si můžete namíchat i domácí sprej a mít ho kdykoli po ruce, když se budete potřebovat naladit. Samozřejmě záleží, s jakým záměrem budete tento sprej, nebo chcete-li rozprašovač, tvořit. Pokud by měl být třeba na zklidnění a spánek, nebo naopak koncentraci a soustředění apod.

Já třeba moc ráda používám tento (viz. recept níže), který podpoří váš mozek k lepší paměti a soustředění se.

Rozprašovač

Budete potřebovat:

 • 100ml lahvičku s rozprašovačem
 • vodu
 • 20 kapek éterického oleje z mandarinky
 • 10 kapek ravintsary
 • 10 kapek borovice nebo jiného jehličnanu
 • 10 kapek éterického oleje z citronu

Případně si můžete vyrobit do rollonkové lahvičky i voňavý olejíček, který s sebou můžete nosit všude a kdykoli ho tak použít a dopřát si pohodové přeladění se a instantní pohodu.

Rollonek

Budete na to potřebovat:

 • jojobový olej, pokud ho neseženete, tak mandlový (nepoužívejte olivový, i když je také přírodní, je hodně aromatický a přebil by vůni olejů),
 • dále pak olejíček, který je vám sympatický a voní vám.

Tady záleží s jakým záměrem olejíček budete používat. Např. k uvolnění bolesti hlavy, k příjemné náladě, na soustředění, k navození pohody apod. Vždy ale používejte pouze 100% přírodní esenciální oleje, které jsou té nejvyšší kvality. Buď můžete použít pouze jednu vůni a tu promíchat s olejem, anebo můžete použít i kombinace vůní. To je však už vyšší dívčí.

Do začátku třeba takhle jednoduchá varianta stačí.

Tvoření podzimních dekorací

Dýně, listy z procházky, kaštany, šípky, jeřabiny, chryzantémy, vřesy, šišky. Takových pokladů máme k dispozici, tak proč z nich nevytvořit něco krásné a zútulnit si tak svůj příbytek, ve kterém se nám zase bude o něco lépe žíti? :-)

Já jsem dělala věnec ze šípků na dveře. Dlabala jsem dýničku, kterou jsem pak dala do truhlíku ke květinám jako ozdobu. Velké žluté a červené javorové listy jsem dala jako pugét do vázy a udělala z nich listovou květinu.

Také jsem si nechala vyrobit krásné pletené a háčkované dýničky u Annie a nechala jimi potěšit i svou maminku. Rozmístila jsem je různě po celém domě a každý den mě potěší pouhým pohledem. :-)

Ručně tvořené dýničky od Annie jsou pro podzimní dekorace moje numero uno

Můžete také naaranžovat šišky do košíku a na ně rozložit světýlka. Jednoduché a krásné.

Možností je spousta. Pokud nemáte inspiraci, mrkněte na Pinterest.

Já jsem si mimo jiné vyhrála i s vchodem do domu. Tvořila jsem podzimní věnec, sázela vřesy a přidala jsem dýničky.

Udělejte si to doma krásné

Nadekorujte si stůl v jídelně, na hlavní dveře zavěste věnec, do rohů místností dejte vázy se svíčkami, zavěste jemná světýlka, na zem dejte puffy a koberečky… Prostě si to doma vyzdobte a udělejte krásné. Nejlepší je využít přírodních materiálů a barev. Inspirovat se můžete v přírodě.

Něco hezkého pro radost

A udělejte radost sami sobě. Jen tak. Protože si to zasloužíte. Může to být třeba nějaká nová (bilingvní/cizojazyčná) knížka, hezký šátek/šála v podzimních barvách, rtěnka, nebo pěkný náramek.

Anebo třeba nové povlečení. Anebo krásnou svíčku, moc pěkný diář, nebo relaxační meditaci. Anebo všechno dohromady. Klidně nějakou maličkost, ale dopřejte si to. Pro sebe. A pro to, abyste se cítila hezky.

Pro potěšení sebe sama svíčky a diář od nás

Vaření a pečení
všech vůní a barev

Co by to bylo za podzim bez něčeho dobrého? Navíc se dají krásně využít sezónní suroviny. Například si můžete udělat výbornou dýňovou polévku, dýňovou bábovku, dýňové lasagne, skořicové šneky, švestkovo-makový a jablečný koláč, pumpkin spice sirup, nebo pečený čaj.

Recepty si hledej v poznávaném jazyce

Receptů je opravu spousty. Hlavně ty pečené v troubě. :-) Navíc při jejich vyhledávání můžete udělat i něco pro svůj aktuálně poznávaný jazyk a najít si ho tak právě v něm a podle něj pak něco dobrého uvařit nebo upéct a provonět tím tak celý dům.

Domácí pečený čaj

Dám vám sem recept na pečený čaj. Je jednoduchý. Nakrájíte sezónní ovoce na kostičky, například jablíčka, hrušky, švestky, bezinky, cokoliv, co máte rádi.

Pak je rozprostřete na plech do trouby. Můžete k nim přidat i bylinky. Zasypete je troškou cukru a necháte 15 minut péct na 150 stupňů, aby to celé všechno změklo a krásně se propojilo. Pak plníte do skleniček s uzavíratelným víčkem a máte hotovo. Otočte je pak vzhůru nohama a nechte vychladnout.

K mému večernímu jazykovému rituálu dobrý voňavý čaj prostě nemůže chybět

Pumpkin spice, aneb dýňové koření

Připravte si:

 • 5 lžiček mleté skořice
 • 2 lžičky mletého zázvoru
 • 1 lžička kardamonu
 • 1 lžička mletého nového koření
 • 1 lžička muškátového oříšku
 • 1 lžička mletého hřebíčku

Dej vše do skleničky a promíchej. Voilà, hotovo. :-)

Pumpkin spice sirup do kávy a na kaše

K podzimu patří i dýňové latté. Jak si ho ale udělat jednoduše doma?

Výborný pumpkin spice sirup do kávy, delikatesa

Budete potřebovat:

 • Dýňové pyré
 • vodu
 • 3/4 hrnku třtinového cukru
 • dýňové koření

Dýňové pyré vytvoříš zapečením dýně Hokkaido v troubě. Pak odděláš slupku z upečených kousků a za pomocí tyčového mixéru rozmixuješ.

Postup na dýňový sirup

Do kastrůlku si dej hrníček vody a 3/4 hrníčku cukru. Nechej to krásně rozvařit. Pak přidej tři PL pyré a 3 ČL koření. Jemně míchej a krásně svař. Prolisuj přes cedník, trychtýřem nalij na uzavíratelné lahvičky a vychlazené ulož do lednice. Vydrží vám tak 14 dní.

Hotovým sirupem si můžete dochutit kávu a udělat si latté, anebo si ho přidávám i do ranních ovesných kaší. Mňam. :-)

Sezónní farmářské trhy a dýňové farmy

Na podzim se pořádá řada trhů lokálních prodejců ovoce a zeleniny a své dveře také otevírají farmy. Já na podzim 2021 zamířila na dýňovou farmu s mojí maminkou, kde mě doslova přecházel zrak.

Takových druhů dýní různých barev a tvarů se vidí opravdu zřídka. Odnesla jsem si jich s sebou v košíčku několik. Z pár z nich udělala dekorace a ze zbytku dobroty. :-)

A také farmářské trhy, to je klasika, kam chodím pro kvalitní zásoby.

Vydejte se do sadu, na pole a do vinic
a natrhejte si čerstvé ovoce

S podzimem přichází sezóna sběru. Proto je fajn vyrazit do sadu. Miluju, když si jablíčka, hrušky, švestky, nebo jenom na procházce bezinky, mohu natrhat sama přímo ze stromu, s respektem a poděkováním k přírodě za ty dary, které nám na podzim přináší.

Existuje i několik veřejných sadů, kam můžete přijít a za nasbírané ovoce pak zaplatit symbolickou částkou.

Můžete se také zapojit při sbírání hroznů ve vinicích. Dobrovolnictví rozhodně uvítají a navíc si často odvezete jako poděkování hromadu hroznového vína a také burčák. A co víc, užijete si krásný den ve společnosti fajn lidí, srandu a pohyb na čerstvém vzduchu.

Já jsem letos v září 2022 vyrazila přímo u nás v Provence do naší zahrady. A nasbírala hromady hroznů a z nich nasušila rozinky do vánočky na zimu a udělala si výborný domácí zkvašený mošt. Éňo ňůňo.

Ňuňánkování se a jazykové rituály

Mým oblíbeným večerním rituálem je voňavá lázeň nebo sprcha. Mám ráda poslouchání písniček v různých jazycích (stále u mě frčí italština), zpívání si karaoke, ponoření se do vody s pěnou, solí, nebo olejíčkem a k tomu nějaký nápoj. A ještě si přitom čistím pleť oblíbenou technologií Lumi Spa.

To je prostě můj každodenní relax, na který se celý den těším.

Zároveň ze sebe smyjete starosti daného dne, uvolníte tělo a pomazlíte dušičku.

A po koupeli pak zapnu aroma difuzér, nebo všude zapálím svíčky, zejména pak tu moji ručně vyráběnou Kouzelnou relax chvilku.

Udělám si něco dobrého a pustím si buď hezký film, ASMR videa na YouTube (nejčastěji s titulkami v italštině, španělštině, francouzštině, nebo angličtině), případně se začtu do nějaké knížky v originálu (eventuálně dvojjazyčné), anebo si pustím do uší nějakou zajímavou přednášku a sebe-vzdělávám se.

Často si k tomu na pozadí pustím hudbu s plápolajícím ohněm a praskajícími poleny. Tento zvuk mě ještě víc pomůže se dostat do pohody a uvolnit se.

Na klíně mám pak hned své holky. Carolyn a Fifi. Mazlinkujeme se a u toho si užívám své chvilky s jazykem.

Naše bébé de chat v zenové pozici při mé chvilce s jazykem :-)

Jedině tehdy, pokud jsme v pohodě, uvolnění a v relaxu, jsme schopní přijímat nové informace
a ukládat si je do dlouhodobé paměti.

Pokud jsme ve stresu, shonu a pod., tak je pro nás učení a poznávání nového značně neefektivní.

Proto jsem tak velkou zastánkyní a propagátorkou toho udělat si to pěkné a v pohodičce.

Toto jsou mé večerní rituály, na které nedám dopustit a které jsou mou každodenní kotvou, jež mě vrací zpátky do svého středu a navozuje emocionální klid. Vy si třeba vytvoříte ty své. :)

À-propos, jak správně a detailně jít na jazykové rituály, jsem natočila do online přednášky Jazykové rituály jako cesta k emocionální pohodě a vyrovnanosti, kterou získáváte k nákupu jakékoli mé voňavé ručně vyráběné svíčky jako bonus a poděkování.

Do detailů v ní hovořím o tom, co to jazykový rituál je, jak si ho vytvořit, na co si dát pozor a jak to celé uchopit tak, abyste si na něj čas opravdu našli a celé to nastavili k podpoře sebe a poznání svého jazyka.

Zahrajte si na klavír
nebo na jiný hudební nástroj

Zapalte si přitom svíčky, rozsviťte světýlka a zahrajte si. Nějakou duši hladící melodii a klidně si i zazpívejte. Tím se také krásně dají poznávat jazyky. Takových krásný songů co je. Můžete si doma uspořádat karaoke a užít si kopec legrace. Já se tak bavím každý večer ve vaně, to jsem vám už psala.

Tak jaký song si vyberete vy?

No a pokud na klavír hrát neumíte, což se takhle do toho pustit a naučit se hrát? Je to boží a melodický relax. Já vás s radostí a nadšením provedu. Online. Prostřednictvím svých individuálních kurzů.

Hrajeme skutečně písničky, které se vám líbí a máte chuť si je zahrát. Žádné zažloutlé učebnice a nudná klasika. A jak nám to společně s mými klienty hraje? Můžete se podívat tady >>

Miluju hru na klavír. Nechám vás se zamilovat také :-)

Upleťte si, ušijte, uháčkujte
třeba ponožky, čelenku nebo šálu

Při poslechu nějaké přednášky, nebo podcastu, případně sledování filmu, můžete i něco uplést, uháčkovat, ušít. Já osobně nedokážu u filmu sedět jenom tak a něco rukama nedělat. Takže pro vás tvořím ručně skládané kovové záložky k jazykovému diáři se střapcem a korálky.

Také často pletu. Ať už pro svoji chrtí slečnu, nebo pro rodinu. Nejsem nějaký expert, ale základní věci zvládnu. A ten pocit… parádní.

Kavárny a zastavení se

Podzimem se všechno v přírodě zpomaluje. Zpomalte se i vy. Dejte si prostor se v klidu nadechnout a načerpat sílu. Pokud nebudete dobíjet své vlastní baterky a hledat způsoby, jak si svoji energii udržet, daleko nedojdete.

Pokud máte po práci nápad, že byste se mohli zastavit na chviličku v kavárně a dát si dobrou kávičku a něco dobrého, udělejte to. Chviličku se zastavte a dopřejte si to sami pro sebe. Svět se nezboří a i tak stihnete všechny vaše plány.

Klidně si tam můžete zase něco přečíst, nebo poslechnout nějaký podcast a užít si chviličku pro sebe, vypustit napětí a přijít na jiné myšlenky.

Rozmluvte se a fakt si to užijte

Můžete vyrazit i s kamarádkou a užít si to tak i ve dvou. Anebo se svým konverzačním partnerem. Užijete si tak kávičku a zároveň si popovídáte v jazyce, který poznáváte. A jde to tak i online. Klidně společně. :-)

Nasadíte si sluchátka, zavoláme si na Skypu, u toho si vychutnáte svou oblíbenou kávu a krásně a pohodově si popovídáme. :-) Úplně v klidu.

A ne, nevadí, že se třeba ještě v jazyce necítíte stabilní a jste na začátečnických úrovních. I tak si můžeme popovídat v němčině, nebo francouzštině.

Výzva na závěr

Pár tipů jsem sepsala v němčině a angličtině. Můžete si je uložit do telefonu a postupně si odškrtávat splněné body.

Příprava na Vánoce

Jojo, s podzimem je to už nějak tak ve vzduchu, že se blíží Vánoce. Já osobně mám ráda všechno nachystané dopředu a užívám si ten proces. Vyhnu se pak v prosinci naplněným obchoďákům, rozčíleným lidem a spíš si pak už naplno vychutnávám tu voňavou atmosféru a těšení se.

Takže na podzim je nejlepší čas si rozmyslet, čím byste tak chtěli své blízké letos obdarovat a jak byste vlastně vůbec chtěli ty letošní Vánoce strávit. Já si dělám seznamy a pomaličku si je plním a odšrtávám a to mi také pomáhá k tomu, abych na nic nezapomněla.

A pokud byste chtěli nějaký tip na krásný vánoční dárek, ať už pro sebe, nebo své blízké. Tak omrkněte můj Relax balíček pro jazykové rituály. Je nádherný.

Najdete v něm kreativní Jazykový diář, mou ručně tvořenou svíčku Kouzelná relax chvilka a také příjemnou mp3 nahrávku s meditací Otevření se jazyku.

Markéta Králová

Neuro-lingvistka s praxí od roku 2010, online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Mění zajeté stereotypy v přístupu k jazykům, vede intenzívní jazyko-konverzační kurzy a individuální lekce hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře