Manuál na cesty, aneb aktivní dovolená ve Francii na kolech

Kam vyjet do Francie za pohodou a krásně si u toho užít pohybu a výhledů ze sedla?

Kam se dá jet

Teoreticky můžete projet celou Francii. Řada cestovních kanceláří organizuje vyloženě zájezdy na kolech. Nejčastěji lidé míří do Bretagne, kde můžete objevovat megalitické stavby a nechat se unášet divokými vlnami Atlantiku, které se opírají o útesy. Vesnička Carnac s proslulými kamennými řadami – menhirami – je jednou z největších záhad světové archeologie. Pro Francii Carnac znamená to samé jako Stonehenge pro Anglii.

Manuál na cesty - Bretagne, vesnička Carnac

Pokud vás táhnou vinné sklípky a chcete poznávat historii francouzského bílého a prokládat to ochutnávkou, doporučuji zajet do Alsaska, kde se nachází Vinná stezka, která je dlouhá 120 km. Každý nadšenec dobrého vína si zde přijde na své.

Manuál na cesty - Alsasko,Strasbourg

Alsasko fascinuje také svým úchvatným středověkým hrázděným městečkem Kaysersberg. V okolí je kopcovitá krajina, která je vhodná jak pro pěší, tak horské cykloturisty. V okolí městečka je možné si také zaplavat, zahrát tenis nebo golf na 18 jamkovém hřišti. Kdo je rybář, má možnost si zde zachytat, ovšem s platným rybářským povolením. Kaysersberg je vyhlášeným vinařským městem, takže tu na každém kroku narazíte na nějakou ochutnávku a degustaci vín :)

Manuál na cesty - Kayserberg Manuál na cesty - Alsasko,Strasbourg

A jestli upřednostňujete raději červené víno, perfektní oblastí pro vás bude Burgundsko. Zde si můžete dát i výborný francouzský sýr. Jsou tu svahy s krávami, které svým lahodným mlékem zásobují celou oblast. Z tohoto mléka se poté zpracovávají tradiční a nejlepší francouzské sýry.

Manuál ne cesty - Burgundsko

Pro milovníky slunce a levandulových polí je jako stvořenou právě Provence. Můžete si tady prohlédnout i místní architektonické kousky, především hrady s dlouhou historií. Pořádají se tu také slavnosti na počest Katalánců.

Manuál na cesty - Provence

Provence na kolech– tipy na výlety

Provence má své kouzlo. To bezpochyby. Kam se ale vydat na zajímavý výlet? Doporučuji vám zamířit do vesničky Lacoste. Tato vesnička je snad jednou z nejfotogeničtějších z celé Provence. Nepřichází sem tolik turistů, neboť ti raději zamíří přímo do Bonnieux, proto je tu klidněji.

Dlážděné křivolaké uličky, schodiště, zaklenuté průchody a přítomnost zříceniny hradu markýze de Sade, propůjčují místu tajemnou atmosféru. Na kopci za vesnicí je opuštěný bauxitový lom, kde se nachází několik moderních soch.

Určitě navštivte také vesnici Gordes, která je považována za jednu z těch nejkrásnějších z celé Francie. Rozprostírá se v kopcích Provence na vápencovém pohoří Lubéron. Proslula především svým neodolatelným provensálským rázem a je postavena přímo na skále, takže je odsud překrásný výhled do celého kraje. Gordes najdete 17 km severo-východně od Cavaillon a 40 km východně od Avignon.

Manuál na cesty - Gordes

Dalším tipem je krásné město Aix-En-Provence. Toto univerzitní město a středisko umění, které přitahuje tisíce intelektuálů, malířů a hudebníků, leží 30 km severně od Marseille a žije zde zhruba 127 tisíc obyvatel. Jeho široké, stromy osázené třídy, výstavné paláce ze 17. a 18. století, katedrála, muzea a půvab tichých zákoutí jsou příznačné pro starou část města. Kolem ní vyrostly moderní čtvrti.

Manuál na cesty - AIx En Provence

V nabídce CK jsou i ohromující národní parky Francie, kdy budete projíždět kraji vyhaslých sopek a průzračných jezer. A co Pyreneje? Ty už jsou pro odvážnější a vytrvalejší sportovce. Ale tu dřinu vám pak vynahradí překrásný výhled do krajiny.

Manuál ne cesty - Pyreneje

Ubytování

Pokud nepojedete do Francie na kolech na „vlastní pěst“ a dáte přednost zájezdu, je většinou zajišťován doprovodně mikrobusem. Ubytování je převážně řešeno kempy nebo mobilhomy s klimatizací. Někde naleznete i bungalovy s kuchyňkou. Můžete si samozřejmě připlatit a být ubytování v penzionu. V ceně bývá také snídaně nebo polopenze. Cena je odvozená od určité nabídky a rozsahu služeb.

Jak se domluvím?

Většinou francouzsky. Francouzi jsou patrioti, ale přece jen se už otevírají komunikaci v angličtině. Pokud se chcete před dovolenou ve Francii pořádně rozmluvit a opravdu toužíte mluvit francouzsky, dopřejte si se mnou konverzační lekce. Ukážu vám krásy francouzštiny a zasvětím vás do hovorového jazyka.

Markéta Králová

Online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír, certifikovaná neuro-lingvistka s praxí od roku 2010.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS, kde spolupracuje s lektory z celého světa. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Provází intenzívními jazyko-konverzačními kurzy a individuálními lekcemi hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře