Kam vyrazit do Francie za nezapomenutelnou dovolenou, třeba i na kole

Francie toho nabízí tolik, kam můžete vyjet za pohodou, novými zážitky a krásně si u toho užít pohybu a třeba i výhledů ze sedla. Povím vám zde pár tipů a hlavně budu víc povídat o Provence, protože v ní žiji, a tak vám ukážu i místa, která vážně stojí za to je navštívit.

Kam se dá jet?

Teoreticky můžete projet celou Francii. Řada cestovních kanceláří organizuje vyloženě zájezdy na kolech. Můžete ale vyrazit i na vlastní pěstNejčastěji lidé míří do Bretagne, kde můžete objevovat megalitické stavby a nechat se unášet divokými vlnami Atlantiku, které se opírají o útesy.

Vesnička Carnac s proslulými kamennými řadami – menhirami – je jednou z největších záhad světové archeologie. Pro Francii Carnac znamená to samé jako Stonehenge pro Anglii.

Manuál na cesty - Bretagne, vesnička Carnac

Pokud vás táhnou vinné sklípky a chcete poznávat historii francouzského bílého a prokládat to ochutnávkou, doporučuji zajet do Alsaska, kde se nachází Vinná stezka, která je dlouhá 120 km. Každý nadšenec dobrého vína si zde přijde na své.

Manuál na cesty - Alsasko,Strasbourg

Alsasko fascinuje také svým úchvatným středověkým hrázděným městečkem Kaysersberg. V okolí je kopcovitá krajina, která je vhodná jak pro pěší, tak horské cykloturisty. V okolí městečka je možné si také zaplavat, zahrát tenis nebo golf na 18 jamkovém hřišti.

Kdo je rybář, má možnost si zde zachytat, ovšem s platným rybářským povolením. Kaysersberg je vyhlášeným vinařským městem, takže tu na každém kroku narazíte na nějakou ochutnávku a degustaci vín.

Manuál na cesty - Kayserberg 

A jestli upřednostňujete raději červené víno, perfektní oblastí pro vás bude Burgundsko. Zde si můžete dát i výborný francouzský sýr. Jsou tu svahy s krávami, které svým lahodným mlékem zásobují celou oblast. Z tohoto mléka se poté zpracovávají tradiční a nejlepší francouzské sýry.

Manuál ne cesty - Burgundsko

Nejkrásnější je to v Provence a na Côte d’Azur

Pro milovníky slunce a levandulových polí je jako stvořenou právě naše Provence. Máme tu více jak 300 slunečných dní v roce. Provence je region na jihovýchodě, který je známý svou krásnou krajinou, bohatou historií a kulturním dědictvím. Tento region je oblíbenou destinací turistů z celého světa.

Můžete si tady prohlédnout i místní architektonické kousky, především hrady s dlouhou historií. Krajina Provence je malebná a různorodá. Nachází se zde horské masivy, jako je Mont Ventoux, a také úchvatné pobřeží Středozemního moře.

Charakteristickým znakem Provence jsou rozlehlá pole levandule, která v létě kvetou a vytvářejí úchvatné fialové pláně.

Historicky byla Provence součástí římské říše a toto dědictví je stále patrné ve městech jako je Arles, kde se nachází slavný římský amfiteátr, nebo v Avignonu, kde se nachází papežský palác.

Provence je také známá svou bohatou gastronomickou tradicí. Tato oblast je domovem slavných francouzských specialit, jako jsou ratatouille, bouillabaisse (tradiční rybí polévka), tapenade (olivová pomazánka) a vynikající vína, včetně slavného růžového vína z oblasti Côtes de Provence.

Pro milovníky přírody a outdoorových aktivit je Provence také rájem. Nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cyklistiku a horolezectví. Kromě toho je zde také mnoho malebných vesnic a trhů, kde si můžete prohlédnout místní řemesla a ochutnat regionální produkty.

Celkově lze říci, že Provence je jedinečný region, který nabízí nádhernou přírodu, bohatou historii, lahodnou kuchyni a slunečné počasí, což ho činí oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Tipy na zajímavé výlety v Provence

Provence má své kouzlo a nese se v hodně jemné ženské a romantické energii. Ještě aby ne. Stačí jeden jediný pohled na nádherná pole plná květin, romantické uličky a zákoutí, ze kterých se vám hned tají dech. Například tady…

Vesnička Lacoste [čti: lakost]

Tato vesnička je snad jednou z nejfotogeničtějších z celé Provence. Můžete si ji pomalu projít a doslova nasát úžasnou energii a provensálskou atmošku. Je tu i nádherný výhled do kraje, takže pokud sem dorazíte v létě, úžasný výhled na levandulová pole vás nemine. :-)

Dlážděné křivolaké uličky, schodiště, zaklenuté průchody a přítomnost zříceniny hradu markýze de Sade, propůjčují místu tajemnou atmosféru. Na kopci za vesnicí je opuštěný bauxitový lom, kde se nachází několik moderních soch.

Do Lacoste nepřichází tolik turistů, protože je to opravdu malá vesnička a ne to tolik známá. Většina lidí tedy rovnou zamíří přímo do Bonnieux, proto je tu klidněji.

Bonnieux [čti: bonj:]

Je malebná vesnice, která se nachází na vrcholu kopce v srdci Luberonu. Toto městečko je typickým příkladem provensálské architektury s úzkými uličkami, kamennými domy a krásnými výhledy na okolní krajinu.

Jednou z hlavních atrakcí v Bonnieux je kostel Saint-Vincent, který pochází z 12. století. Tento kostel nabízí nádherný výhled na okolní vinice a políčka. Můžete také prozkoumat starou část města s historickými budovami a procházet se po malých obchůdcích, které nabízejí místní řemeslné výrobky a tradiční provensálské produkty.

Bonnieux je také ideálním výchozím bodem pro procházky a turistiku v přírodě. V okolí se nachází několik turistických tras, které vás provedou skrz olivové háje, vinice a políčka levandule.

Gordes [čti: gór:d]

Určitě navštivte také vesnici Gordes, která je považována za jednu z těch nejkrásnějších z celé Francie. Rozprostírá se v kopcích Provence na vápencovém pohoří Lubéron a cesta sem vede dost do kopce.

Proslula především svým neodolatelným provensálským rázem a je postavena přímo na skále, takže je odsud překrásný výhled do celého kraje.

A když říkám krásný výhled, tak to si teda pište, že je to fakt něco. Navíc navečer, když se stmívá a město zapne svá dokonale romantická světla. To jsou potom žádosti o ruku jak se patří. :-)

Gordes najdete 17 km severo-východně od Cavaillon a 40 km východně od Avignon. A takhle vypadá…

Manuál na cesty - Gordes

Klášter Abbaye de Sénanque [čti: abeí d senānk]

Hned kousíček odtud je Abbaye Notre-Dame de Sénanque. Nádherné a hodně turisticky známé místo, které jste jistě už někdy zahlédli v katalozích cestovních kanceláří…

Kdy je nejlepší čas sem cestovat?

Myslete ale na to, že během léta je tu u nás na jihu Francie opravdu obrovské horko. V obdobích canicule máme ráno na rozpálené terase na přímém slunci i 70 stupňů. To beze srandy, což je i životu nebezpečné.

Pokud plánujete dovolenou na kolech, zvolte pro ni měsíce jako březen, duben, květen, nebo září, říjen, listopad. Protože jinak se upečete. :-)

Chcete-li vidět levandulová pole, hlavní sezóna začíná v polovině/koncem června, kdy nakvétá.

Valensole [čti: valēsol]

Domov rozlehlých levandulových polí, které nazýváme plateau [čti: plato]. Kvetou v červnu a v červenci, takže chcete-li vidět tuhle nádheru v plném květu, tohle je to správné období, kdy sem za nimi vyrazit. Můžete si tu třeba udělat i božský piknik a užít si tak v polích nerušeného klidu při západu slunce.

Poblíž je několik lokálních prodejen s produkty z levandule a olivového oleje. Můžete tak koupit esenciální oleje, parfémy, mýdla a spoustu dalších suvenýrů za bezkonkurenční ceny ve vysoké kvalitě.

Na jaře v dubnu zde najdete i tulipánová pole, podobně jak to vypadá třeba v Keukenhof v Holandsku.

Manosque [čti: manosk]

Manosque je větší město nacházející se nedaleko Valensole. Opět s levandulí a také hromadou slunečnic. Je to historické město s bohatým kulturním dědictvím. Jeho nejznámější památkou je hrad Le Castellet, který stojí na kopci nad městem a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

V Manosque se narodil slavný francouzský spisovatel Jean Giono, a město ho připomíná muzeem a různými pamětními místy. Manosque má také živou historickou čtvrť s úzkými uličkami, trhy s regionálními produkty a lákavými kavárnami, kde si můžete vychutnat tradiční provensálské speciality, například pizza odtud je hodně vyhlášená. :-)

Oba tyto regiony jsou také vhodné pro milovníky outdoorových aktivit. Okolí Valensole nabízí krásné turistické trasy, cyklistické trasy a možnost výletů do přírodní rezervace Gorges du Verdon, která je známá svými krásnými kaňony a jezerem. Manosque se nachází v blízkosti přírodního parku Lubéron, který je ideálním místem pro pěší turistiku a objevování malebných vesnic a olivových hájů.

Tato dvě místa mají skutečně unikátní šarm a překrásnou krajinu, kde si přijdete na své. A to mi věřte, že budete mít nezapomenutelný zážitek.

Aix-en-Provence [čti: ex ā Provāns]

Dalším tipem je krásné město Aix-En-Provence, od kterého bydlíme jen pár kilometrů. Toto univerzitní město a středisko umění, které přitahuje tisíce intelektuálů, malířů a hudebníků, leží 30 km severně od Marseille a žije zde zhruba 150 tisíc obyvatel. Říká se mu město fontán, protože fontány tu jsou na každém rohu i kruhových objezdech.

Jeho široké, stromy osázené třídy, výstavné paláce ze 17. a 18. století, katedrála, muzea a půvab tichých zákoutí jsou příznačné pro starou část města. Kolem ní vyrostly moderní čtvrti.

Určitě se projděte po Cours Mirabeau, slavné třídě s kavárnami a fontánami.

Každý týden se tu konají tradiční trhy, které jsou rozeseté po celém městě a můžete tu koupit lokální koření, zeleninu a ovoce, knihy a oblečení, květiny, sýry, vína, med, uzeniny a lahůdky všeho druhu. Trhy v Aix jsou opravdu zážitkem, který totálně nasytí vaše oči i chuťové pohárky.

Ateliér malíře Paula Cézanna

Aix je také rodiště slavného malíře Paula Cézanna. Můžete zde navštívit jeho ateliér. Osobně jsem tam byla a byť je to pouze jedna místnost, úplně tam na mě dýchla ta umělecká atmosféra. Z výstavy mě fascinovaly dopisy z roku 1894, které si psal (s mým oblíbeným) malířem Claude Monetem. Byli to blízcí přátelé.

Můžete se zde projít i po jeho zahradě a porovnat, jak to vypadalo kdysi, kdy tam v okolí nebyl postavený ani jeden dům, a jak to vypadá dnes, o víc jak sto let později.

 

Roussillon [čti: rusijō]

Provensálské Colorado. Rousillon je malebná vesnice nacházející se v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní Francii. Tato vesnice je známá svými nádhernými kamennými domy, které jsou v různých odstínech teplých oranžových, červených a hnědých barev, což vytváří jedinečnou a působivou atmosféru.

Rousillon je také proslulý díky svým přírodním zdrojům. Oblast je bohatá na ocry, což jsou minerály, které se používají jako pigmenty pro malířské barvy. Díky přítomnosti těchto ocry má vesnice výrazně červený odstín a je považována za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii.

Při procházce uličkami Rousillonu se můžete potěšit pohledem na malebné domy s tradičními dveřmi a okny, květinovými květináči a úzkými uličkami. Nachází se zde také malé obchůdky s místními uměleckými dílnami, kde můžete zakoupit originální keramiku, malby a další umělecké předměty.

Vesnice je obklopena krásnou přírodou. V okolí Rousillonu se rozprostírají úchvatné vinice, olivové háje a zemědělské pláně. Můžete si užít procházky nebo jízdu na kole po okolních krajinách a vychutnat si klidnou atmosféru venkova.

Další atrakcí v Rousillonu je okolní přírodní rezervace Les Gorges du Verdon, která je známá svými dramatickými soutěskami, turistickými stezkami a možnostmi outdoorových aktivit, jako je například kanoistika a horolezectví.

Je to místo, které přitahuje umělce, turisty a milovníky přírody, kteří hledají autentický a půvabný kousek Francie.

Je libo moře?

Nádherných míst je tady tóóólik, ale dám vám sem tři tipy s těmi mými nejoblíbenějšími.

Cassis [čti: kasis]

Cassis je malebné rybářské město ležící mezi Marseille a Toulonem. Je známé svým úchvatným přístavem, kde kotví rybářské lodě a luxusní jachty. Okolní kopcům dominuje majestátní útes Cap Canaille, který je nejvyšším pobřežním útesem ve Francii. V oblasti se nachází také národní park Les Calanques, který nabízí nádherné skalnaté zátoky, útesy a krásné pláže.

Carry le Rouet [čti: kary l rue]

Carry-le-Rouet je dalším krásným přímořským městem, které je známé svými čistými kamennými plážemi s majáky a malebnými zátokami. Město je obklopeno úchvatnou přírodou, jako jsou borovicové lesy a skalnaté útesy. Carry-le-Rouet je známé také díky svému kasinu, luxusnímu hotelu a příjemným restauracím nabízejícím čerstvé mořské plody.

Sausset-les-Pins [čti: sose le pē]

Sausset-les-Pins je malé přímořské letovisko s klidnou a přátelskou atmosférou. Město se vyznačuje svými malebnými plážemi, přístavem a starým rybářským centrem. Je oblíbeným místem pro milovníky vodních sportů, jako je windsurfing, kajakování a potápění. Sausset-les-Pins je také ideálním výchozím bodem pro prozkoumávání regionu Côte Bleue a jeho úchvatných skalnatých pobřeží.

Všechna tři města, Cassis, Sausset-les-Pins a Carry-le-Rouet, jsou oblíbenými letními destinacemi, které nabízejí svým návštěvníkům relaxaci, vodní aktivity, skvělou gastronomii a překrásné přírodní scenérie. Sem na jih jezdí nejen zahraniční cestovatelé, ale především se sem sjíždějí sami Francouzi z různých koutů republiky. Tato místa jsou ideální pro dovolenou u moře, procházky po malebných uličkách a objevování půvabu regionu Provence.

A o Côte d’Azur zase třeba příště, ano? :-)

A kam dál?

Vyrazit ve Francii můžete i do ohromujících národních parků, kdy budete projíždět kraji vyhaslých sopek a průzračných jezer. A co Pyreneje? Ty už jsou pro odvážnější a vytrvalejší sportovce. Ale tu dřinu vám pak vynahradí překrásný výhled do krajiny.

Manuál ne cesty - Pyreneje

Ubytování

Pokud nepojedete do Francie na kolech na „vlastní pěst“ a dáte přednost zájezdu, je většinou zajišťován doprovodně mikrobusem. Ubytování je převážně řešeno kempy nebo mobilhomy s klimatizací. Někde naleznete i bungalovy s kuchyňkou. Můžete si samozřejmě připlatit a být ubytování v penzionu. V ceně bývá také snídaně nebo polopenze. Cena je odvozená od určité nabídky a rozsahu služeb.

Jak se tady domluvím?

Většinou francouzsky. Francouzi jsou patrioti, ale přece jen se už otevírají komunikaci v angličtině. Mladší ročníky. Francouzi ve věku kolem 50 let a výš, nikoli, takže doporučuji mít alespoň nějakou jazykovou výbavu. Sepsala jsem vám také 3 tipy, jak se domluvit na cestách bez velké znalosti jazyka >>

Rozmluvte se!

Pokud se chcete před dovolenou ve Francii pořádně rozmluvit a opravdu toužíte MLUVIT FRANCOUZSKY, dopřejte si se mnou konverzační lekce. Ukážu vám krásy francouzštiny a zasvětím vás do hovorového jazyka.

Budete tak mít jistotu, že se s každým a všude domluvíte.

Markéta Králová

Neuro-lingvistka s praxí od roku 2010, online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Mění zajeté stereotypy v přístupu k jazykům, vede intenzívní jazyko-konverzační kurzy a individuální lekce hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře