Jak na autentické ubytování v zahraničí bez cestovky, aneb 7 tipů pro nezávislé cestovatele

Svět jako na dlani. Ačkoliv jsem se převážnou většinu svého studia věnovala mezinárodním vztahům, cestovnímu ruchu a regionálnímu rozvoji, nejsem úplně prototyp člověka, který rád cestuje s cestovkou. A řekla bych, že takových lidí čím dál tím více přibývá.

Nevýhody můžou být různé. Někomu vadí ceny a závislost na cestovce, hodně lidí, jinému neflexibilní program zájezdů, případně ubytování v turistických oblastech, kde ani okem nezavadíte o domorodce a musíte jíst hotelovou stravu. S cestovkou zkrátka danou zemi poznáte jen částečně.

Kde bydlet bez cestovky - ruce

Osobně mám ráda, když mohu zemi prozkoumat na vlastní pěst, jak se říká. Ponořit se do kultury dané země a na chvíli si vyzkoušet, jaké to je na daném místě žít. Co mě na tom nejvíce láká, je mluvit a setkávat se s místními a poznat tu zemi jejich očima. Jako byste byli jedním z domorodců vy sami.

Navíc, pokud člověk třeba cestuje sám, ušetří tím mnohé finance, protože v tomto směru jsou single lidé často diskriminováni vyššími cenami ubytování.

Kde se dá tedy ubytovat za dobrou cenu, případně zdarma a užít si dané místo naplno?

Existuje několik serverů, které umožňují pronájem bydlení v zahraničí nebo uskutečnění výměny domů. Nyní vám představím pár populárních serverů, díky nimž si můžete najít ubytování přesně podle vašich preferencí.

1. Couchsurfing

Couch surfinkjak dlouho: max. 7 dní
finance: zdarma
vhodné pro: dobrodruhy, extroverty, cestování ve dvojici, časté střídání místa pobytu
kde to najdete: www.couchsurfing.org

Máte-li v plánu cestovat a střídat často lokality, a navíc máte dobrodružného ducha a přátelskou povahu, můžete využít světové sítě Couchsurfing.

Jak funguje?

V databázi si vyhledáte pár lidí z u lokality kam se chystáte vyrazit. Nabízejí ve svém domě či bytě místa na spaní a přes portál Couchsurfing se s nimi domluvíte. Couchsurfing je zdarma.

U lidí pak bydlíte jen pár dní, většinou 2-3, což je také specifické pro tento druh bydlení. Místo nepovažujete za hotel. Předpokladem totiž je vzájemné poznání a sblížení kultur zemí. Takže za odměnu svému hostiteli uvaříte třeba typické české jídlo nebo přivezete české pivo. :-)

Jde zkrátka o navázání vztahu. Hostitelé často počítají s tím, že vás provedou městem, ukážou vám věci, na které byste s cestovkou nenarazili a často také uvaří nějakou tu typickou večeři. Jsou zkrátka vašimi domorodými průvodci.

Výhody jsou tedy jasné – je to zdarma, poznáte danou kulturu opravdu zblízka, seznámíte se, navážete nové vztahy a hlavně – můžete si procvičit jazyk, který aktuálně poznáváte, s rodilými mluvčími. :-)

Nevýhody – hodí se jen pro krátkodobý typ bydlení a musíte počítat s tím, že je třeba s danými lidmi komunikovat. Navíc to rozhodně není vhodný typ cestování pro rodiny s dětmi.

Moje couchsurferské zkušenosti

O tomto portále jsem se dozvěděla před několika lety a za tu dobu ho krásně vylepšili. Je velice přehledný. Stačí si tam zadat oblast, kam chcete jet a vybrat si lidi, které napřímo oslovíte s poptávkou na možnost ubytování a návštěvy. U každé osoby jsou vypsané i reference, takže i podle nich si můžete dané hostitele vybrat.

Osobně jsem tento server využívala, když jsem byla mnohem mladší a neměla velké finanční možnosti. Zároveň jsem také toužila po tom poznat svět a lidi, a tak to byl pro mě i prostředek k seznámení se s rodilými mluvčími a možnosti mluvit jazykem dané země, do které jsem cestovala. Vždy jsem měla jen pozitivní zkušenosti.

2. AirBnb

Airbnb logovhodné časové období: 1 týden – několik měsíců
finance: většinou dražší než obvyklé nájmy v lokalitě, lze vybírat od nízkých cen až po luxus
vhodné pro: jednotlivce, páry, dobrodruhy i rodiny s dětmi
kde to najdete: www.airbnb.com

Je libo společný pokoj, vlastní pokoj, byt, dům, chatu, nebo třeba vlastní hrad či ostrov?

Vybrali jste si lokalitu a chcete zkusit, jaké to je, žít třeba měsíc na Bali, strávit léto v centru Porta nebo dva měsíce na chatě uprostřed Alp? Je libo bydlet na zámku, nebo si pronajmout na týden vlastní ostrov? Všechno je možné. Ačkoliv vám to může připadat bláznivé, je to tak.

Kdo by AirBnb neznal. Patřím ke spokojeným klientům, tak o něm mluvím pouze v superlativech. I když jednu hóóódně negativní zkušenost jsem také měla, ale dnes jsem za ní vděčná. Změnila mi život.

Pokoje Airbnb

Přes portál AirBnb najdete bydlení ve všech koutech světa a v různých variantách – pokoj, byt, dům, vila, chata, hrad, panství, tropický ostrov. Tyto nemovitosti pronajímají jejich majitelé, kteří jsou na portálu AirBnb zaregistrovaní. Pronajímatelem se můžete stát i vy, pokud máte třeba nějaký volný pokoj.

Další výhodou, kromě velkých možností bydlení, je také vysoká bezpečnost, protože vše zajišťuje portál. Objednáte si bydlení, zaplatíte kartou a majitel dostane peníze až v den, kdy vy přijedete, ubytujete se a to přímo od portálu. Nemůže se vám tedy stát, že dorazíte na místo a pronajímatel vás neubytuje.

Navíc u jednotlivých nabídek najdete hodnocení předchozích nájemníků. Obvykle je minimální doba k bydlení 2-3 dny. Ale můžete bydlet třeba i několik měsíců v domě, který byste si běžně nikdy nekoupili, pokud nejste ohraničení časem a můžete pracovat odkudkoliv na světě… Odvažte se snít. :-)

Moje AirBnb zkušenosti

Tento portál mohu vřele doporučit. Sama ho využívám téměř kdykoliv, pokud někam jedu. A nemusí to být pouze do ciziny, ale klidně i po Čechách. Vše je přehledné, vyberete si lokalitu, danou nemovitost, která se vám líbí, domluvíte se s pronajímatelem a zaplatíte. Pak už jen dorazíte na místo a ubytujete se.

Pronajímatele si většinou vybírám intuitivně podle dojmu, jaký na mě udělá a referencí, které má. Z mých zkušeností s hostitely – jsou velice milí a vstřícní.

Ušetřete 725 Kč na první cestu!

Jako spokojená, dlouholetá a věrná uživatelka AirBnb mám také možnost vám nabídnout slevu z prvního pobytu. Toto exkluzívní zvýhodnění získáte, pokud se registrujete na AirBnb zde >>

Až si vyberete místo, kde chcete být a zaplatíte, částka vám bude z celkové ceny odečtena. To se vyplatí a můžete za ušetřené peníze vyrazit třeba na Piñacoladu. :-)

3. Booking

vhodné časové období: min. 1 den
finance: záleží na zvoleném pokoji
vhodné pro: jednotlivce, páry, dobrodruhy i rodiny s dětmi
kde to najdete: www.booking.com

Toto je klasický portál, kde jsou nabídky různých hotelů. Vybrat si můžete v nepřeberné nabídce. Ovšem nevýhodou je vyšší cena. Samozřejmě záleží na vašich preferencích, většinou se tam dají vychytat i slevy. Každopádně si zde můžete vybírat ubytování v hotelech po celém světě. Platba probíhá buď předem nebo na místě, záleží, jak to má konkrétní hotel nastavené. Výhodou je, že nemusíte s nikým extra komunikovat. Prostě si objednáte pokoj – provedete rezervaci, případně zaplatíte a je to :)

4. Home for Exchange

vhodné časové období: pár dní až 1 měsíc
finance: zdarma, poplatek za registraci na portálu
vhodné pro: jednotlivce, páry, dobrodruhy i rodiny s dětmi
kde to najdete: www.homeforexchange.com

Vyměňte si s někým svůj dům :) Na tomto portálu je to možné. Jedná se o výměnu domů po celém světě. Vy pojedete do domu někoho jiného, třeba do Itálie, a oni se svou rodinou vyrazí k vám. V ten samý čas.

Je fajn mít možnost vzájemně si vyměnit svůj dům a nemuset platit za ubytování v hotelu nebo apartmánu v zahraničí. Ušetřené peníze si pak můžete skutečně užít. Celá myšlenka je založena na vzájemné důvěře, na skutečnosti mnohokrát potvrzené dlouholetým fungováním výměn.

Chovám se v rovnováze se svým přesvědčením a nečiním druhému to, co se nelíbí mně samotnému. A tak se chovám s úctou, péčí a láskou k jeho majetku stejně tak, jako ke svému a nemusím se obávat, co se stane s mým domem.

5. Bydlení mezi domorodci

vhodné časové období: 6 a více měsíců
finance: stejné ceny jako domorodci
vhodné pro: jednotlivce, páry, studenty, dobrodruhy, podnikatele, rodiny s dětmi – tedy pro ty, kteří chtějí v zahraničí pracovat

Kde bydlet bez cestovky - mořePokud máte vybranou lokalitu, ve které chcete bydlet delší dobu, je jednou z možností hledat klasickým způsobem volné byty v inzerátech, což však může být poněkud problematické, pokud neumíte místní jazyk. Výhodou ale jsou nižší náklady za bydlení, stejné, jako mají „domorodci“.

Najít pronájmy je často snadné, stačí sledovat nápisy v oknech. :-)

Jednou z možností je přijet do dané lokality a buď se poptat v realitních kancelářích, nebo si projít město. Anebo pokud v dané lokalitě máte nějaké známé, tak se poptat. Většinou nějaké byty k pronájmu najdete.

Můj tip, jak si najít dlouhodobý pronájem

Úplně nejlepší je přijet do daného města právě přes výše uvedený Couchsurfing nebo AirBnb, protože vaši hostitelé vám rádi pomohou a poradí, kde a jak byt hledat. Výhodou je, že se obvykle ocitnete v opravdu typických lokalitách a máte tak možnost nasát atmosféru daného místa plnými doušky. Počítejte ale s tím, že v takovém případě ubytování je třeba realizovat vztahy s hostiteli a

Těch možností, jak bydlet a cestovat, je samozřejmě mnoho a stačí si jen trochu zasurfovat internetem, a pak se rozhodnout, co je právě pro vás to nejlepší, co vyhovuje vašemu stylu života, vaší rodině, vašim zvyklostem a finančním možnostem.

6. WWOOOFing

finance: jedná se o dobrovolnictví, platí se poplatek za registraci
vhodné pro: dobrodruhy, studenty, ekology a lidi, co milují přírodu
kde ho najdete: www.wwoof.org / www.wwoof.cz.

Kde bydlet bez cestovky - chalupaWWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms ) začal fungovat před více než 40 lety ve Velké Británii jako projekt Sue Coppardové, která se rozhodla dát lidem možnost vyzkoušet si život na organických farmách, a přiblížit se tak opět přírodě.

Vše odstartovalo několik víkendových brigád pro čtyřčlenné skupiny. Nyní je WWOOF rozšířený po celém světě a na jeho projektech spolupracují desítky tisíc lidí různých národností, vyznání i politických názorů. Česká republika se připojila v roce 2003 a v nynější době už eviduje kolem padesátky farem.

Celý systém je založený na propojení dvou skupin lidí. Na jedné straně stojí farmáři, kteří potřebují pomoc a rádi by se podělili o své zkušenosti s ekologickým hospodařením, a na druhé dobrovolníci, kteří se chtějí učit a pomáhat. Na věku nezáleží, přičemž zůstat můžete od jednoho týdne až po několik let.

Farmář se zaváže zajistit pro dobrovolníka stravu i ubytování a ten na oplátku odpracuje 4-6 hodin denně, pět dní v týdnu. Jelikož jde o nevýdělečnou činnost a ve většině zemí je dobrovolnictví vítáno, není tak nutné mít pracovní povolení, čímž se dají ušetřit starosti s byrokracií.

WWOOF má několik rovin, které se vzájemně prolínají. Jde především o získání nových zkušeností, což je zvláště pro lidi v oboru vítanou možností. Ke snaze chránit planetu a poznat základy ekologie se ale může připojit i úplný začátečník.

A jak to funguje?

  • Přečtěte si podmínky dobrovolnictví a zaplaťte poplatek 250 Kč,
  • do 14 dnů budete zaregistrováni, získáte přístup do internetové databáze a bude vám zaslána brožura „Seznam hostitelských farem“,
  • vyberte si místo a práci, kterou by jste chtěli dělat. Pak farmu zkontaktujte a domluvte se na případném pobytu, dopravu si platíte sami,
  • získáte ubytování, jídlo a zkušenosti za práci,
  • doporučuji si ještě před odjezdem najít někoho, kdo na farmě už byl a může dát doporučení, vyvarujete se tak případnému zklamání či nedorozumění.,

7. Trusted Housesitters

vhodné časové období: pár dní až pár týdnů
finance: zdarma, ale za výměnu starostlivosti o domácí zvířata a dům
vhodné pro: jednotlivce, páry i rodinu
kde to najdete: www.trustedhousesitters.com

Na tomto serveru můžete najít ubytování po celém světě zcela zdarma, ale výměnou za péči o dům a domácí mazlíčky. Je třeba brát v potaz, že lidé, kteří vám dávají k dispozici dům a často i auto a veškeré příslušenství, vám svěřují to nejcennější, co mají. Své domácí lásky, členy rodiny, o které chtějí, abyste se velice dobře postarali.

Myslím si, že způsob tohoto cestování pro vás může být obrovsky přínosný a levný. Můžete cestovat po celém světě s nulovými náklady na ubytování, a to i v lokalitách, kde třeba noc v průměrném hotelu/bytě, stojí kolem 100-150 euro na noc. Například jako tady u nás v Provence.

A dál?

Existují i další portály, např. Coffee or drink, na němž mnozí lidé nenabízejí turistům bezplatné ubytování, ale například jen posezení u kávy či prohlídku města. Dále Trivago, server, kde si můžete porovnat ceny ubytování. Rentola, která funguje podobně jako Booking.

  1. VRBO (www.vrbo.com) – VRBO (Vacation Rentals by Owner). Je server, který spojuje majitele nemovitostí s lidmi hledajícími dočasné ubytování. Můžete zde najít celé domy, apartmány nebo chatky na pronájem po celém světě.
  2. HomeAway (www.homeaway.com) – HomeAway je podobný server jako VRBO. Nabízí rozsáhlou nabídku pronájmů dovolenkových nemovitostí po celém světě.
  3. TripAdvisor (www.tripadvisor.com) – TripAdvisor je známý server pro recenze a hodnocení turistických atrakcí a ubytování. Můžete zde najít jak hotely, tak i pronájmy bytů a domů.
  4. FlipKey (www.flipkey.com) – FlipKey je server spadající pod TripAdvisor, specializující se na pronájem dovolenkových domů, apartmánů a vil.

Tak kam vyrazíte? :-)

Markéta Králová

Neuro-lingvistka s praxí od roku 2010, online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Mění zajeté stereotypy v přístupu k jazykům, vede intenzívní jazyko-konverzační kurzy a individuální lekce hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře