3 tipy, jak se domluvit na cestách bez velké znalosti jazyka

Znáte to… Rádi byste vycestovali do zahraničí. Vyberete si zemi, seženete ubytování, zaplatíte letenky a když už všechno máte, vyvstane vám obava, jak se tam vlastně vůbec domluvíte?

Klid. Nepanikařte. Zde máte tři funkční tipy, které váš problém mohou vyřešit.

1. Vezměte s sebou někoho, kdo daný jazyk umí

Pokud cestujete opravdu do země, jejíž jazyk ani trošku neovládáte, případně ani další jiný jazyk, se kterým byste si během své cesty mohli vypomoci (například angličtinu), anebo anglicky umíte, ale v dané zemi lidé nechtějí mluvit anglicky… Vezměte s sebou někoho, kdo daný jazyk umí a chtěl by jet s vámi. :-) Ano, možná to zní hodně jednoduše, ale jednoduché to také je. Win win řešení, které vám pomůže.
 

Pokud nikoho takového nemáte, pokračujte na tip číslo 2, nebo 3.

2. Absolutní minimum je základ

Když na vás někdo mluví, máte pocit, že žvatlá a něco blábolí? Pokud jste absolutní začátečník, naučte se minimálně základní fráze jazyka. Pro účel jak se domluvit na cestách jsem pro vás kdysi dávno připravila pár videí s jednou větou ve čtyřech jazycích (en, es, fr, de), které najdete ZDE >>

Navíc vám nikdo tyto znalosti nevezme a můžete získat pocit určité svobody. Třeba se vám jazyk začne líbit a rozhodnete se ho začít poznávat víc do hloubky. V tom případě jenom tleskám a pojďte do toho.

Ačkoliv se možná pouze se základními frázemi budete bát, věřte mi, že lidé jsou často vstřícní a když vidí, že se snažíte domluvit v jejich rodné řeči, velice rádi vám pomohou a nenechají vás na holičkách. Pokud se obáváte nějaké nehody, nebo situace, ve které musíte jít k lékaři, v případě dobrého cestovního pojištění, s vámi mohou vše vykomunikovat i na lince bez nutnosti znalosti jiného jazyka.

Ale určitě je fajn znát alespoň něco. I pro svůj dobrý pocit určité soběstačnosti, že jo? :-)

V konečném důsledku v komunikaci jde vždy o určitý přenos informací a nezáleží na forměCílem je si porozumět. A jazyk je jen jedním z prostředků. Navíc v komunikaci se verbální formou přenáší pouze část informací, zbytek je neverbální komunikace – řeč našeho těla, chování, posunky, výraz… A určitě to znáte i z italštiny. Ta je na gestech založená a bez nich není úplná.

Takže můžete zapojit svoji intuici, co vám v dané chvíli pomůže a při vysvětlování použít třeba ruce, nohy, slovník, názorně ukázat… Posílí to navíc vaši sebe-důvěru a hodnotu, jelikož na sebe můžete být hrdí, že jste to zvládli, našli prostředek a dokázali se domluvit. A to za to stojí.

Pokud nemáte svého lektora, který vám s výukou pomůže, můžete se do toho dát sami a opakovaně tyto fráze poslouchat, až se vám uloží do paměti. Tady máte pár videí s jazykovými frázemi ve čtyřech jazycích. Natáčela jsem je opravdu hodně dávno, ale jako základ, určitě mohou pomoci.

Cestuješ do Španělska?

Stáhni si 100 španělských frází a eBook

Pokud se chystáte do španělsky hovořící země, může vám pomoci 100 španělských frází v mp3 nahrávce, které jsou společně s eBookem In love with Menorca zdarma.
Stáhni si to TADY >>

A pokud se chystáte do Francie, mám pro vás krásný a výživný článek: Kam vyrazit do Francie a užít si nezapomenutelnou dovolenou třeba i na kole >>

Fígl úspěchu tkví v opakování NAHLAS. Jenom poslouchat nestačí, pokud to chcete umět i aktivně používat. Takže nahlas a co nejčastěji.

3. Před cestou se rozmluvte

No a pokud už nejste žádné béčko, jazyk už na určité úrovni umíte, ale stále si v něm nejste jistí, určitě je fajn si to před cestou vyzkoušet „na nečisto“ a rozmluvit se. Zkrátka si zakonverzovat s někým, kdo je na tom jazykově mnohem lépe než vy a upevnit si své znalosti a také pocit, že to zvládnete.

Ideální je bilingvní (dvojjazyčný) mluvčí. Je to lektor, který žije v zahraničí opravdu dlouhou dobu a jazyk dané země ovládá jako rodilý mluvčí. Kořeny má ale i v Čechách, a tak umí i česky. V případě nouze se s ním tedy můžete poradit v češtině. Ale opravdu jen výjimečně. Jde přece o to, abyste si jazyk natrénovali co nejlépe a tak autenticky, jako byste byli v cizině. A co je nejvíc, mluvit hovorově, ne jako knížka.

Ale také i němčině >> Pokud vás zajímá jiný jazyk, dlouhodobě spolu-pracuji s lektory z celého světa a ručím vám za jejich kvalitu. Mile ráda vám nějakého zajistím. Můžete mi napsat na marketa@solisortus.czVýuka probíhá online a vždy jste na lekci pouze vy a lektor, takže si z lekce odnesete 100%.

A na co nezapomenout?

Na cestu si s sebou pro jistotu ještě do telefonu nainstalujte offline slovník a třeba i překladač. V případě nouze vám může pomoci i on, i když dělá chyby a není přesný. Kdyby bylo potřeba, tak si daný výraz najdete, člověku ho ukážete na místě, nebo ho vyzvete, aby ho zadal do telefonu a je to. Máte přeloženo a dá se tak společně dorozumět.

Už mnohokrát jsem se takto na různých místech a s různými lidmi takto dorozumívala, když jsem s nějakým ze svých jazyků teprve začínala a mé znalosti byly v plenkách. Ale vzpomínám na to dodnes a moc hezky. :-)

Tak to neberte jako žádnou tragédii, nebo ostudu, ale jako součást vaší cesty poznávání jazyka  a užívejte si to. Já pokaždé miluji to nadšení, když se můžu přepnout do jiného jazyka a najednou být „jiným člověkem“. Je to bááájo.

A hlavně si to cestování užijte. To je na něm to nejkrásnější, a proto to také děláte.

Markéta Králová

Neuro-lingvistka s praxí od roku 2010, online lektorka jazyků (de, fr) a hry na klavír.

Věří tomu, že jazyk se dokáže naučit opravdu každý z nás, pokud ví, jak přesně na to a má v rukou ty správné nástroje. Prostřednictvím své tvorby se o tyto informace dělí a mění zajeté stereotypy v přístupu poznávání jazyků.

Dává návody, jak se naučit jakýkoli jazyk jednoduše, v relaxu a pohodě s optimalizací svého času a energie, abyste za co nejmenší námahu měli co největší výsledky a navíc s radostí a jistotou, že se všude a s každým domluvíte.

Pomáhá ženám i mužům cítit se v jazycích sebejistě a jemně vede ke zpracování skutečných příčin různých potíží pramenících z nastavení mysli.

Je zakladatelkou vzdělávacího centra SOLIS ORTUS. Je autorkou Jazykového diáře, který si pořídilo už více než 4.500 lidí. Mění zajeté stereotypy v přístupu k jazykům, vede intenzívní jazyko-konverzační kurzy a individuální lekce hry na klavír.

Načerpejte inspiraci na Instagramu >>

Chceš začít malým krokem hned teď?

Pojď objevit svou VNITŘNÍ MOTIVACI!

Znát své touhy a důvod toho, proč to celé děláte, je pro úspěch v jakémkoli jazyce zásadní. Proč vlastně chcete poznat vámi vytoužený jazyk a ovládat ho? Co toužíte prostřednictvím tohoto jazyka zažít? V čem se potřebujete realizovat? A chcete to skutečně vy sama/sám? Hlavní není CO děláte, ale ODKUD v sobě to děláte. Stáhněte si zdarma relaxační mp3 nahrávku a pojďte se zaposlouchat a prozkoumat, jak to doopravdy máte.


Komentáře